niedziela, 28 lutego 2016

Schody Hańby

    Zainteresowana tajemniczym hasłem, wyruszyłam na poszukiwania Schodów Hańby.

   Schody Hańby, jak sama nazwa wskazuje. nie należą do najbardziej chlubnych elementów historii Gdańska. Przez dekady, schody znajdujące się przy ul. Jaśkowa Dolina (Jäschkental) między numerami 71 i 73, prowadzące na wzgórze gdańskiego lasu, tworzone były przez płyty nagrobkowe gdańskich żydowskich rodzin, między innymi grobowiec rodziny Gramowskich czy macewa 19-letniej Charlotty Hoebner. Płyty leżały inskrypcjami do dołu, tak więc Gdańszczanie nie mieli pojęcia, że stąpają po czymś tak ważnym i godnym szacunku. 

żródło :forum.dawnygdansk.pl


      W 2004, kiedy zorientowano się, co kryją Schody Hańby, część płyt, która wyraźnie wskazywała na to że jest to płyta nagrobkowa,  została zabrana i przeniesiona na pobliski cmentarz Srebrzysko. Puste miejsca zostały zastąpione zwykłym kamieniem. 

żódło: www.trojmiasto.wyborcza.pl

    Historia Schodów Hańby ostatecznie zakończyła się w 2014 roku, kiedy to schody zostały całkowicie wyremontowane, a po kamiennych stopniach zbudowanych z płyt nagrobnych nie zostało śladu, co widać na poniższym zdjęciu.

    Dziś pamięć o Schodach Hańby pozostaje jedynie we wspomnieniach i sercach Gdańszczan, a płyty nagrobkowe znajdują się na Cmentarzu Srebrzysko. 


Natalia               

7 komentarzy:

  1. Ciekawe, chętnie przejdę się w to miejsce aby zaczerpnąć trochę historii Gdańska!

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki temu artykułowi dowiedziałam się o istnieniu schodów hańby w Gdańsku - muszę koniecznie odwiedzić to miejsce.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawe artykuły, a informacja o schodach hańby-bardzo istotna dla mnie wiadomość, o której do tej pory nie słyszałam. I tak się człowiek uczy od młodszych. Dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
  4. Gratuluję młodej autorce pomysłu i chęci sięgnięcia po tak trudny temat. Nie wszyscy mają odwagę pisać o rzeczach, które w naszej historii są przykre, a temat Chodów Hańby jest właśnie takim tematem.
    Życzę powodzenia. Izabela

    OdpowiedzUsuń
  5. Kontrowersyjna sprawa, cieszę się, że została rozwiązana, choć trwało to tak długo. :) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  6. Dziwne, ze władze gdańska nie wiedzą w którym roku i w jaki sposób powstały schody hańby, a ja wiem dokładnie kiedy i jak, bo byłem nieświadomym uczestnikiem tamtych wydarzeń.

    OdpowiedzUsuń
  7. Wszyscy w Gdańsku udają, że nie wiadomo kto zbudował schody hańby, a te schody budowane były przez harcerzy z różnych rejonów Polski w czasie trwania letnich obozów harcerskich MORENA organizowanych przez chorągwie gdańską ZHP. Wiem bo tam byłem w roku 1974 i wspólnie z kolegami układaliśmy te schody. Materiał na te schody był przywożony traktorami przez pracowników urzędu miasta do Jaśkowej Doliny, a my profilowaliśmy teren i układaliśmy te płyty napisami do dołu, na płytach były napisy w języku niemieckim, albo hebrajskim. Akcja MORENA polegała na tym, że przebywający na takim obozie harcerze pracowali 4 dni w tygodniu na rzecz miasta, a dokładnie było to oczyszczanie wzgórz morenowych i robienie tam ścieżek spacerowych dla Gdańszczan i turystów, za 3 tygodniowy pobyt była symboliczna opłata. Cały pomysł budowy tych schodów to pomysł ówczesnych komunistycznych władz miasta. Pamiętam doskonale również teatr leśny, bo najpierw go oczyściliśmy z zarośli i uporządkowaliśmy go, a potem mieliśmy tam harcerskie ogniska.

    OdpowiedzUsuń