sobota, 5 marca 2016

Wilhelm Theater

      Poszukując śladów żydowskich w Gdańsku, natrafiłem na informacje o Wilhelm Theater, którego właścicielami byli Żydzi. Był on też licznie i chętnie odwiedzany przez publiczność żydowską.


Na mapie zaznaczony jest Wilhelm Theater.
źródło: forum.dawnygdansk.pl

    Przy ul. Langgarten (Długie Ogrody) mieścił się Selonke-Theater, który w roku 1877 zmienił nazwę na Wilhelm-Theater. Stary właściciel z powodu bankructwa musiał sprzedać teatr, a kupił go syn szynkarza pan Carl Gustav Hermann Meyer. Od roku 1890 do roku 1920 zmieniono właściciela, a został nim brat poprzedniego, Hugo Meyer, który, w latach 1920-1933 sprzedał teatr niejakiemu Paulowi Bonsmannowi.


Pocztówka z widokiem na Wilhelm Theater z 1904 r., wysłana przez właściciela teatru.
źródło: Echt S., Dzieje Żydów gdańskich, Gdańsk 2012

    Nowy właściciel starał się unowocześnić budynek montując oświetlenie elektryczne. Na parterze stały stoły restauracyjne, gdzie sprzedawano dania oraz napoje. Teatr był rozrywkowy i popularny, a przeważały w nim opery kameralne, komedie oraz balet. W repertuarze znalazły się np. Księżniczka czardasza. Oraz odbywały się tam turnieje bokserskie, imprezy komercyjne i pokazy mody. Nawet podczas I wojny światowej teatr nadal funkcjonował, ale zmienił się jego repertuar na poważniejszy. W 1930 r. budynek został przebudowany przez architekta Harrego Brettschneidera. Rankiem 7 VI 1933 Teatr doszczętnie spłonął. Dotychczas nikt go nie odbudował.


Wnętrze teatru.
źródło: źródło: Echt S., Dzieje Żydów gdańskich, Gdańsk 2012

     Obecnie po teatrze nie ma śladu. Na jego miejscu znajduje się parking i garaże przed blokiem z numerem 26 przy ul. Długie Ogrody.


Tu mieścił się Wilhelm Theater. 


                                                                             Cyprian


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz