czwartek, 10 marca 2016

Ulice żydowskie w Gdańsku

Langgarten czyli Długie Ogrody
W XVI w. mieściły się tu pierwsze zajazdy dla Żydów, którzy przybywali do Gdańska na Jarmark Dominikański i pozostawali w Gdańsku na dłużej. Później osiadali tu Żydzi handlujący drewnem i zbożem z Polski. Łodziami i tratwami dostarczano towary Wisłą do Gdańska, a tu pojawiali się owi Żydzi i przejmowali towary. Odgrywali oni ważną rolę jako pośrednicy handlu.

Ul. Długie Ogrody dziś - ani śladu żydowskiej obecności.

Breitgasse czyli ul. Szeroka
U zachodniego krańca ul. Szerokiej, nieco na uboczu, tuż za Basztą na Podmurzu, istniała do 1939 r. synagoga jednej z gdańskich gmin żydowskich. Dawny spichlerz wydzierżawiony w 1801 r., a zakupiony w 1820 r. przez Żydów przystosowany został do potrzeb modlitewnych. Po pożarze, który zniszczył dawny spichlerz w połowie XIX w. powstała na jego miejscu prosta budowla będąca siedzibą gminy reformowanej. Związane z tą synagogą bractwa miały swoje siedziby w budynkach przy Szerokiej 130/132.

Skwer przy ul. Szerokiej, gdzie kiedyś stała synagoga.

Spacer ul. Szeroką w poszukiwaniu śladów żydowskich.

Wśród innych akcentów żydowskich przy ul. Szerokiej wymienić trzeba sklep konfekcyjny Louisa Israelskiego przy Szerokiej 123/124, „Café Krantor” przy Szerokiej 83, gdzie tuż przed wojną działał teatr żydowski i dom Fürstenbergów przy Szerokiej 94, gdzie w roku 1850 urodził się Carl Fürstenberg, potomek żydowskiego handlarza bursztynem, który zrobił oszałamiającą karierę finansową w Berlinie, gdzie nazywany był „bankierem Bismarcka”.

                                                                                                                         Jakub T.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz