poniedziałek, 7 marca 2016

Wyjątkowi gdańscy Żydzi: Simon Anker

         Nazwisko Simon Anker było mi zupełnie nieznane. Zaciekawiło mnie, dlaczego nazwano go ,,zbożowym królem".

     Dowiedziałem się z różnych źródeł, że był kupcem pochodzenia Żydowskiego, który przybył do Gdańska z rodziną około roku 1880.  Założył własną firmę zajmującą się handlem zbożem i jego przetworami oraz eksportem i importem. Ze względu na rozmach jego przedsiębiorstwa nazwany został właśnie ,,zbożowym królem".

       Na Wyspie Spichrzów znajdowało się 6 jego spichlerzy, niektóre o egzotycznych nazwach np.Drzewo Kawowe i Drzewo Palmowe. Przy ul.Rycerskiej (Rittergsse 7-8) zbudowana została w 1916 roku ,,Gdańska Fabryka Chleba" (Anker Simon Brotfabrik).

źródło: www.gdansk.pl/urzad/turystyka

      Po tym największym kupcu branży zbożowej w Gdańsku pozostały następujące pamiątki: elewator zbożowy w porcie używany do dzisiaj, na fasadzie budynku należącego obecnie do Muzeum Archeologicznego zachowały się inicjały ,,A.S.B." co oznacza ,,Anker Simon Brotfabrik".     
                
      Simon Anker włączył się także w działalność społeczną. W 1900 roku został członkiem Zgromadzenia Reprezentantów gminy synagogalnej, a w 1909 wszedł do Korporacji Kupców. Mieszkał w tym czasie w willi obecnie przy  Silberhütte (ul.Hucisko).
W 1922 roku obchodził uroczyście 50-lecie ślubu.


Simon Anker z żoną.
źródło: www.gdansk.pl/urzad/turystyka

       Mieszkając w Gdańsku, właściwie na każdym kroku spotykamy się z ciekawą historią. Dowiedziałem się też, że synowie Ankera działali w zarządach wielu miejscowych banków i firm.

     W 1938 roku władze niemieckie zmusiły całą rodzinę do sprzedaży majątku za symboliczną kwotę i emigracji do USA i Wielkiej Brytanii.

                                                                                                        Kuba B.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz