poniedziałek, 7 marca 2016

Wizyta w Bibliotece PAN


                 Tak jak Wam pisaliśmy ostatnio, chcąc dowiedzieć się więcej o śladach Żydów gdańskich udaliśmy się dzisiaj do  miejsca, w którym możecie znaleźć wiele ciekawych i cennych informacji, poznać historię różnych miejsc i uzyskać odpowiedź na wiele pytań. Mowa oczywiście o Bibliotece Państwowej Akademii Nauk w Gdańsku, która mieści się przy ul. Wałowej 15.
Biblioteka PAN (fot. Aleksander i Igor)




                   Rozmawialiśmy z Panią Martą Pawlik Flisikowską, która przybliżyła nam dzieje Wielkiej Synagogi w Gdańsku. Mieliśmy okazję oglądać unikatowe, archiwalne zdjęcia i pocztówki, ogromne wrażenie zrobiły na nas albumy i książki z XIX wieku. 


Pani Marta Pawlik Flisikowska ( fot. Aleksander i Igor)



Albumy i pocztówki z XIX wieku ( fot. Aleksander i Igor)


Archiwum PAN (fot. Aleksander i Igor)



                 Wielka Synagoga Gdańska powstała w latach 1885-87 i sąsiadowała z Dworem Miejskim przy ul. An der Reitbahn (obecnie ulica Bogusławskiego), a jej ogromna kopuła stała się jednym z charakterystycznych elementów panoramy Gdańska przełomu XIX i XX w. Świątynia była nie tylko miejscem modłów, ale również centrum kultury i sztuki gdańskich Żydów. Na szczególną uwagę zasługuje wprowadzenie muzyki organowej powstającej na potrzeby liturgii w Wielkiej Synagodze, powstały w ten sposób muzyczny „styl gdański” jest po dziś dzień znany i kultywowany w wielu rozsianych po świecie żydowskich wspólnotach. Za jego prekursora uważa się m.in. kantora z Wielkiej Synagogi Louisa Lewandowskiego.
     
Wielka Synagoga (fot. archiwum Igora Dzierzęckiego)
źródło: Echt S., Dzieje Żydów gdańskich, Gdańsk 2012

 
 Pocztówka wydana przez Reinicke &Rubin 1906 rok
  

                   Niestety po dojściu do władzy nazistów w 1938 roku wzmogły się wystąpienia antysemickie. Ograniczono prawa gdańskich Żydów (również obywateli polskich), napadano na ich sklepy, domy i świątynie. Podobny los spotkał też Wielka Synagogę.  15 kwietnia 1939 roku odbyło się ostatnie nabożeństwo. Wkrótce po nim naziści otoczyli budynek murem z napisem: "Przybądź kochany maju i uwolnij nas od Żydów". 2 maja 1939 roku władze nazistowskie przystąpiły do rozbiórki Wielkiej Synagogi  

                      
"Komm lieber Mai und mache von Juden uns jetz frei”
"Przybądź kochany maju i uwolnij nas od Żydów" ( fot. archiwum Igora Dzierzeckiego)


               Szczerze mówiąc, im więcej wiemy o dawnych mieszkańcach naszego miasta, tym lepiej rozumiemy ile mamy szczęścia, że możemy chodzić do szkoły, spotykać się z kolegami i po prostu cieszyć się codziennym życiem w kraju wolnym od rasowej nienawiści i wojennej zagłady.
Archiwum PAN-u (fot. Aleksander i Igor)

Pozdrawiamy Was
Aleksander i Igor - poszukiwacze5a

                                             






3 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy artykuł :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy artykuł :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajnie, że młodzi szperacze wykazują zainteresowanie historią swej "małej ojczyzny". Wiedza historyczna ułatwia zrozumienie teraźniejszości

    OdpowiedzUsuń