Cmentarz żydowski znajduje się na Chełmie(Stolzenberg), przy ulicy Cmentarnej. Bardzo trudno do niego dotrzeć. Niestety nieznana jest dokładna data jego powstania, gdyż źródła podają różne daty jego założenia, w każdym razie miało to mieć miejsce około XVI - XVII wieku. Jest to jeden z najstarszych cmentarzy żydowskich w Europie.
Cmentarz wielokrotnie ucierpiał. Zniszczyły go np. wojska francuskie w 1813 podczas oblężenia Gdańska, gdy żołnierze rozmieścili ciężkie działa pośród nagrobków. Prawie doszczętnie zniszczony cmentarz odbudowała ludność żydowska i wznowiono jego funkcjonalność.
Cmentarz rozbudowano oraz zasadzono wiele zieleni, aby przypominał park.
W taki sposób cmentarz na Chełmie funkcjonował do lat 30-tych XX wieku, kiedy to Gdańsk przejęli naziści i żydzi musieli opuścić Gdańsk.
Władze miasta zawarły z Niemcami umowę, że cmentarz będzie chroniony przez następne 10 lat. Niemcy dotrzymali umowy. Jednak po wojnie macewy (płyty nagrobne) stały się cennym materiałem dla okolicznych mieszkańców i cmentarz zdewastowano. Dewastacji i aktom wandalizmu ulega on nadal. Ostatnie miały miejsce w lutym 2016 r., gdy nieznani sprawcy zniszczyli dwie najstarsze i najcenniejsze macewy.
Cmentarz zamknięto w 1956 r. Dopiero w 1997 r., kiedy to Gmina Żydowska przejęła ponownie opiekę nad cmentarzem, odbudowano i odnowiono teren pochówków.
Cmentarz na Chełmie. źródło: Śladami żydowskimi po Kaszubach, Gdańsk 2010 |
Bardziej majętni Żydzi byli chowani w murowanych lub drewnianych grobowcach zwanymi Ohelami.
Ohel - żydowski grobowiec |
Zachęcam do odnalezienia go w zakątkach gdańskiej dzielnicy Chełm.
Natalia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz